Najlepsza herbata - jest ich wiele, ale dla każdego jest inna

  • herbata zielona
  • herbaty świata
  • Dobra herbata
oolong

Herbata oolong – trochę czarna, trochę zielona

Herbata oolong często określana jest jako "smocza herbata". Do tego jest jednym z ciekawszych naparów w świecie herbat. Jej unikalność wynika nie tylko z wyjątkowego smaku. Ta dobra herbata sprawia również pewne trudności w klasyfikacji. Nie można stwierdzić jednoznacznie, że jest to herbata zielona bądź czarna. W języku chińskim oolong zyskał miano herbaty turkusowej. Nie ma to jednak nic wspólnego z jej kolorem.

Oolong balansuje na granicy między zieloną, a czarną herbatą. Nie można jej więc sklasyfikować jednoznacznie. Proces produkcji tego napoju jest skomplikowany i wymaga wielkiej precyzji. Liście podlegają częściowej fermentacji. To oznacza, że stopień ich oksydacji waha się od 10 do 70 procent. Właśnie proces fermentacji decyduje ostatecznie o smaku i kolorze. Oolong może przypominać delikatność zielonych herbat w przypadku niewielkiej fermentacji. Natomiast duży stopnień sfermentowania powoduje, że jest to bardziej herbata czarna.

Ceremonia parzenia i podawania

W naszym kręgu kulturowym najczęściej nie przykłada się szczególnej wagi do parzenia herbaty. Zupełnie inaczej ma się sytuacja w krajach azjatyckich. Tam do parzenia używa się małych, glinianych dzbanków. Pomagają one w uwolnieniu pełni aromatu. Ważniejsza jednak od naczynia jest temperatura wody. Powinna mieć temperaturę około 85-90 stopni Celsjusza. Herbata zielona wymaga nieco niższej temperatury, a czarna wyższej. Oolong znajduje się więc pośrodku. Czas parzenia zależy od konkretnego rodzaju oolonga. Jest to okres od 1 do 5 minut. Są jednak odmiany wymagające dłuższego parzenia. Niedoświadczeni w temacie miłośnicy herbat powinni się posiłkować informacjami o parzeniu. Znajdują się one na opakowaniu.

Podawanie herbaty oolong, to również swoista ceremonia. W kulturze chińskiej i tajwańskiej herbata ta jest szczególnie ceniona. Podaje się ją tam w małych filiżankach. To pozwala gościom skupić się na smaku każdego łyku. Najlepsze herbaty oolong podaje się podczas spotkań towarzyskich lub rodzinnych. W ten sposób buduje się atmosferę wspólnoty.

Dlaczego akurat herbata oolong?

Omawiany napój jest przyjemnością dla zmysłów. To jednak nie wszystko. Posiada bowiem liczne właściwości zdrowotne. Zawiera antyoksydanty, które opóźniają procesy starzenia. Do tego ta dobra herbata pozytywnie oddziałuje na zdrowie układu krwionośnego. Dokładne oddziaływanie herbat na człowieka jest cały czas badane. Co pewien czas pojawiają się nowe informacje na ten temat. Warto więc odwiedzić sklep z herbatami i skorzystać z bogactwa oferowanego przez oolong i inne herbaty świata.

zestawy herbat

Podobne, a jednak inne herbaty zielone

Podróż po świecie herbat zielonych, które zachwycają swoją różnorodnością smaków i aromatów, to ciekawa wyprawa. Wiele osób uważa, że herbata zielona to tylko jedna odmiana, ale tak naprawdę jest ich znacznie więcej. Wszystkie co prawda pochodzą z tego samego krzewu, jednak różnią się znacznie późniejszym procesem przetworzenia. Właśnie dlatego warto zainwestować w zestaw herbat zielonych, który pozwoli odkryć bogactwo tych niezwykłych naparów. Świadomość smaków pozwoli też lepiej dopasować zestaw do własnych preferencji.

Sencha - klasyczna herbata zielona z Japonii

Sencha to najpopularniejsza japońska herbata zielona. Stanowi aż 80% spożycia herbaty w tym kraju. Posiada delikatny, lekko trawiasty smak oraz jasnozielony kolor naparu. Tej klasycznej odmiany nie może zabraknąć w zestawie herbat zielonych. Jest ona bowiem idealnym punktem wyjścia dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z herbatą zieloną.

Genmaicha czyli herbata z prażonym ryżem

Genmaicha jest wyjątkową mieszanką herbaty zielonej, najczęściej Senchy lub Banchy z prażonym brązowym ryżem. Ta oryginalna kombinacja nadaje naparowi łagodny, słodko-orzechowy smak, a zapach przypomina prażony ryż. Genmaicha to idealny wybór dla osób poszukujących nietypowych smaków. Klasyczne zestawy herbat raczej jej nie zawierają. Można jednak sięgnąć po bardziej rozbudowane propozycje lub skomponować taki zestaw samodzielnie.

Gyokuro – japońska herbata z cienia

Jedną z najbardziej cenionych herbat zielonych w Japonii jest też Gyokuro, charakteryzująca się wyjątkowym procesem uprawy. Krzewy herbaty zacienia się na kilka tygodni przed zbiorami. Dzięki temu liście są bogate w chlorofil i aminokwasy. Zielona herbata Gyokuro ma głęboki, słodki smak oraz intensywny, jasnozielony kolor naparu. To prawdziwy rarytas dla koneserów herbaty. Często zestaw herbat obejmuje tę właśnie propozycję.

Longjing , inaczej Smocza Studnia

Z prowincji Zhejiang pochodzi jedna z najbardziej znanych herbat zielonych w Chinach czyli Longjing. Płaskie, wydłużone liście są starannie prażone na gorących płytach. Longjing oferuje słodkawy smak z nutą orzechów i kwiatów. Napar natomiast ma kolor jasnożółty.

Matcha tworząca niejeden zestaw herbat

Matcha pochodzi z Japonii. Liście herbaty są mielone na drobny, jasnozielony proszek, który rozpuszcza się w wodzie podczas parzenia. Dzięki temu spożywamy całe liście, a nie tylko napar. To powoduje, że Matcha jest niezwykle bogata w składniki odżywcze i antyoksydanty. Smak jest intensywny, lekko gorzkawy i trawiasty. Matcha jest również nieodłącznym elementem japońskiej ceremonii herbaty. Ta dobra herbata pojawia się też w różnego typu wypiekach i słodyczach, popularne są na przykład lody o smaku Matchy.

earl grey

Earl grey

Lodowa kawa określana jako coffee frappe cieszy się większą popularnością niż herbata na zimno, ale to dlatego, że nie wszyscy wiedzą, jakie ma właściwości. Tak naprawdę to technika parzenia herbaty na zimno dała początek modzie na "cold brew", czyli parzenie na zimno kawy. Dlaczego warto spróbować herbatę na zimno? Jak sprawić, żeby zwykła herbata earl grey nabrała ciekawego smaku?

Herbata na zimno. Jakie ma właściwości?

  • Herbata na zimno ma mniejszą zawartość kofeiny. Jest zalecana zwłaszcza osobom z nadciśnieniem tętniczym, jako zamiennik herbaty gorącej.
  • Nie podnosi naturalnej temperatury ciała. Nie powoduje zaczerwieniania skóry, które często towarzyszy piciu napoi gorących, które rozszerzają naczynia krwionośne. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) picie napoju o temperaturze powyżej 65°C może sprzyjać powstawaniu raka przełyku, dlatego herbata na zimno to najlepsza herbata.
  • Herbata na zimno ma zdecydowanie delikatniejszy, bogatszy smak. Zimna herbata pozbawiona jest smaku goryczy. Parzenie na zimno sprawia, że herbata czerwona, która nie zawsze trafia w gust wszystkich, zyskuje swoich zwolenników.
  • Zimnoparzona herbata czarna stanowi świetny zamiennik naszpikowanej chemią, sklepowej herbaty typu "ice tea"
  • Są bardzo łatwe w przygotowaniu, do ich przygotowania nie potrzebujemy wrzątku, więc możemy ją parzyć niemal w każdych warunkach.

Herbata na zimno jak parzyć?

  1. Susz ulubionej herbaty umieścić w dzbanku - potrzebujemy średnio 1,5 razy większą porcję niż do przygotowania gorącej herbaty.
  2. Zalać zimną, najlepiej dobrze przefiltrowaną, wodą i przykryć.
  3. Wstawić do lodówki na 4-6 godzin. Krótszy czas potrzebuje biała herbata.

Na zimno mogą być parzone wszystkie herbaty świata, także yerba mate, rooibos i herbatki ziołowe. Warto spróbować a być może odkryjemy, że znienawidzona do tej pory przez nas herbata zielona stanie się naszą ulubioną.

herbaty świata

Herbaty świata

Powoli zbliża się zima, dni są krótsze, temperatura spada, można oczekiwać opadów śniegu. Przemoczone ubrania, zziębnięte ręce i czerwone nosy będą codziennością. Odśnieżanie auta, chodników, oczekiwanie na spóźniony tramwaj. Zima w całej swej okazałości. Pomogą nam w starciu z zimą bezsprzecznie herbaty świata. Najlepsza oczywiście będzie gorąca, dobra herbata, wypijana pod ciepłym kocem.

Gdzie kupić dobre herbaty świata

Trzeba być przygotowanym i odwiedzić sklep z herbatami w celu zrobienia zapasów, które będą nas rozgrzewać całą zimę. Dzięki temu zmarznięte ciało, odzyska utraconą temperaturę a ryzyko podłapania infekcji zostanie zminimalizowane. Idealnie sprawdzi się herbata z imbirem który ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Zalecane jest codzienne spożywanie tego cudownego specyfiku. Herbata czarna z dodatkiem pokrojonego w plastry imbiru, plasterkiem cytryny i łyżeczką miodu, to napar idealny, Pamiętajmy jednak, że taka herbata zimowa,  musi być odpowiednio przyrządzona. Imbir i herbatę zalewamy wrzątkiem, dodajemy cytrynę a na końcu jak lekko przestygnie miód, ponieważ we wrzątku traci on swoje zdrowotne właściwości. A jeśli herbata czarna, to nie nasz smak. można zastąpić ją innym rodzajem. Zielona herbata, biała herbata czy każde inne herbaty świata będą smakować w połączeniu z imbirem, kwestia miodu i cytryny to już indywidualna sprawa, czemu nie spróbować takich połączeń.

herbaty zielone

Herbaty zielone

W ostatnich latach herbaty zielone stały się bardzo popularne w naszym kraju. Cenimy ją za właściwości prozdrowotne i odchudzające, a także działanie pobudzające. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że nie każda herbata zielona jest taka sama- pod tą nazwą kryje się wiele gatunków i odmian, różniących się smakiem, właściwościami, sposobem parzenia i podania, a także ceną. Jakie herbaty zielone możemy spotkać w sklepach i które z nich najlepiej wybierać?

Chińska herbata

Zdecydowanie najbardziej popularna (i często najtańsza) jest chińska herbata zielona - gunpowder. Występuje w postaci zielono - oliwkowych, zwiniętych kulek . Napar ma cierpki i gorzki smak, dlatego najlepiej jest ją pić dopiero po drugim zaparzeniu. Mało ceniona przez koneserów herbaty, choć z pewnością ma swoich miłośników. Zaletami tej odmiany są z pewnością dostępność, cena oraz wydajność. W marketach i sklepach spożywczych często można tez spotkać dwie japońskie odmiany, takie jak herbata bancha oraz sencha. Obie mają lekko cierpki smak, mniej wyraźny niż gunpowder, w przypadku dobrej jakości senchy z korzennym lub lekko owocowym posmakiem. Oba gatunki parzy się przez 3-4 minuty, wsypując jedną łyżeczkę herbaty na filiżankę.

Najlepsza herbata

Po bardziej wyrafinowane herbaty najlepiej wybrać się do specjalistycznego sklepu, ponieważ są dość trudno dostępne. Wśród odmian chińskich na pewno warta polecania jest zielona herbata lung ching, zwana też królową chińskich herbat. Ma dość nietypowy smak, ponieważ jest niemal pozbawiona goryczy, a nawet lekko słodka z kwiatowo - orzechowym aromatem. Zwolennicy delikatnych smaków powinni też zwrócić uwagę na chińską Pi Lo Chun, herbatę o świeżym, kwiatowym aromacie, który zawdzięcza specjalnej metodzie uprawy w sąsiedztwie drzew owocowych. Wśród odmian japońskich z kolei najbardziej ceniona przez koneserów jest Gyokuro. Ma ona wyjątkowo wyrafinowany, delikatnie słodki smak oraz piękny, intensywnie zielony kolor.