Najlepsza herbata - jest ich wiele, ale dla każdego jest inna

  • herbata zielona
  • herbaty świata
  • Dobra herbata
japońska zielona herbata

Japońska zielona herbata

Herbata pochodząca z Japonii, w tym japońska zielona herbata posiada bardzo bogatą tradycję i historię. Godnych odnotowania odmian tego napoju, które stamtąd pochodzą jest co najmniej kilka. Z pewnością warto wymienić tutaj takie gatunki jak zielona herbata Gyokuro, herbata zielona sencha, a także herbata bancha. Każda z nich charakteryzuje się nieco innym aromatem, smakiem oraz właściwościami.

 

Herbaty zielone

Pierwsza z nich, stosunkowo słabo kojarzona Gyokuro cechuje się delikatnym choć wyjątkowo pysznym (swoją rolę ma tutaj bowiem obecność umami) smakiem oraz specyfiką kulturowa. Na czym ona polega? Otóż była ona pita przede wszystkim w wyższych sferach i na specjalne okazje, stąd wielu Japończyków nigdy nie miało okazji jej spróbować. Ważne w jej przypadku jest to, by w odpowiedni sposób ją przygotować: po pierwsze by ją  zaparzyć wystarczą tylko trzy do pięciu gramów suszu, po drugie woda używana do jej przygotowana ma mieć nieco niższą temperaturę niż zazwyczaj (optymalna temperatura to 50 - 60 stopni). Przy pierwszym parzeniu by osiągnąć pożądany efekt wystarczą dwie - trzy minuty, z następnym wiąże się wyższa temperatura wody (tym razem 65-80 stopni) i krótszy czas parzenia (minuta, nie dłużej). Zdecydowanie bardziej popularna jest sencha, chętnie podawana nie tylko w Polsce, ale też niemal na całym świecie. Warto w jej przypadku pamiętać, że zbyt długie przygotowywanie wpłynie negatywnie na smak, stanie się ona nieco zbyt cierpka. Bancha jest bardzo podobna do senchy dlatego często mówi się, że te herbaty zielone są siostrami. Jedyna poważna różnica to mniejsza zawartość teiny w przypadku tej drugiej, co sprawia, że nie ma problemów ze snem nawet gdy spożyjemy ją przed samym położeniem się do łóżka.

 

Herbaty świata

Oczywiście temat napoju, który możemy określić jako "dobra herbata" nie ogranicza się jedynie do Japonii. Herbaty świata to temat bardzo obszerny, ciekawy i zachęcający do zgłębienia. Fachową wiedzę łatwo znaleźć w sieci. Internet oferuje także wiele miejsc opisywanych jako "sklep z herbatami online", "herbata zielona sklep online" czy "zielona herbata sklep online". Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi zapachu "prawdziwego", fizycznego sklepu a także możliwości rozmowy ze specjalistą od tych napojów. Co więcej, naziemny sklep z herbatami ma jeszcze jedną zaletę - możemy w środku pooglądać akcesoria do jej parzenia. Ciężko bowiem porównać oglądanie imbryków i porcelany w internecie z tym w sklepie naziemnym.