Najlepsza herbata - jest ich wiele, ale dla każdego jest inna

  • herbata zielona
  • herbaty świata
  • Dobra herbata
dobra herbata

Ładne opakowanie to nie wszystko

Uwielbiamy pić herbatę. Wielu z nas z jej dobrodziejstw korzysta kilka razy dziennie. Nie każdy jednak wie czym różni się dobra herbata od tej gorszej jakości i jak je odróżnić.

Producenci najbardziej znanych herbat często kuszą wyglądem opakowania. Dzięki temu grono ich klientów zwiększa się. Czy to od razu znaczy, że owa herbata jest wysokiej jakości? Nie do końca. Tak, jak nie szata zdobi człowieka, tak samo i opakowanie nie zdobi napoju. Są rzeczy, które są o wiele ważniejsze, jak chociażby przechowywanie i jej rodzaj. O wiele lepszym wyborem jest herbata sypana. Zazwyczaj ta w saszetkach jest tylko proszkiem. Idealnie, jeśli liście są w całości. To znak, że wybrano te młode i najlepsze.

Niektóre herbaty mają w swoim składzie owoce. Najlepsze herbaty posiadają dodatki, które pochodzą z certyfikowanych sadów oraz upraw. Są one starannie wyselekcjonowane. Kawałki owoców są liofilizowane, dzięki czemu nie tracą swoich odżywczych właściwości. Warto zwracać uwagę na składy. W szanującym się miejscu, jak sklep z herbatami nie ma miejsca na pozostałości nawożenia metali ciężkich.

Dobra herbata poznawana po liściach

Wszystkie zestawy herbat mają swoje specjalne kody. Dotyczy to wyglądu liści. Należą do nich:

  • P - całe liście z górnej części krzewu,
  • B - połamane,
  • F - liście z dolnej części krzewu,
  • D - pył.

W wielu domach przyjął się pewien standard. Torebka herbaty była używana do momentu, gdy przestała barwić wodę. Zwykle kończyło się to na dwóch szklankach. Okazuje się, że dobra herbata ma działanie o wiele dłuższe. Taki napar można zalać nawet pięć razy, a jej jakość będzie tak samo wysoka. Smak również za bardzo się nie zmieni. Dotyczy to szczególnie czarnej liściastej herbaty. Biała herbata posiada nieco słabsze właściwości.

W herbacie liczy się również intensywny lub charakterystyczny dla danego rodzaju smak. Jest on świeży i wyraźny. Nie ma w sobie niczego z sztuczności i tak zwanego perfumowania. Inaczej sprawa smaku wygląda w przypadku earl grey, który jest specjalnie aromatyzowany.