Earl grey
Lodowa kawa określana jako coffee frappe cieszy się większą popularnością niż herbata na zimno, ale to dlatego, że nie wszyscy wiedzą, jakie ma właściwości. Tak naprawdę to technika parzenia herbaty na zimno dała początek modzie na "cold brew", czyli parzenie na zimno kawy. Dlaczego warto spróbować herbatę na zimno? Jak sprawić, żeby zwykła herbata earl grey nabrała ciekawego smaku?
Herbata na zimno. Jakie ma właściwości?
- Herbata na zimno ma mniejszą zawartość kofeiny. Jest zalecana zwłaszcza osobom z nadciśnieniem tętniczym, jako zamiennik herbaty gorącej.
- Nie podnosi naturalnej temperatury ciała. Nie powoduje zaczerwieniania skóry, które często towarzyszy piciu napoi gorących, które rozszerzają naczynia krwionośne. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) picie napoju o temperaturze powyżej 65°C może sprzyjać powstawaniu raka przełyku, dlatego herbata na zimno to najlepsza herbata.
- Herbata na zimno ma zdecydowanie delikatniejszy, bogatszy smak. Zimna herbata pozbawiona jest smaku goryczy. Parzenie na zimno sprawia, że herbata czerwona, która nie zawsze trafia w gust wszystkich, zyskuje swoich zwolenników.
- Zimnoparzona herbata czarna stanowi świetny zamiennik naszpikowanej chemią, sklepowej herbaty typu "ice tea"
- Są bardzo łatwe w przygotowaniu, do ich przygotowania nie potrzebujemy wrzątku, więc możemy ją parzyć niemal w każdych warunkach.
Herbata na zimno jak parzyć?
- Susz ulubionej herbaty umieścić w dzbanku - potrzebujemy średnio 1,5 razy większą porcję niż do przygotowania gorącej herbaty.
- Zalać zimną, najlepiej dobrze przefiltrowaną, wodą i przykryć.
- Wstawić do lodówki na 4-6 godzin. Krótszy czas potrzebuje biała herbata.
Na zimno mogą być parzone wszystkie herbaty świata, także yerba mate, rooibos i herbatki ziołowe. Warto spróbować a być może odkryjemy, że znienawidzona do tej pory przez nas herbata zielona stanie się naszą ulubioną.